utorak, 2. listopada 2007.

Gem dug pola sata

Shahar Peer prošla je prvi izazov na Porsche Tennis Grand Prixu u Stuttgartu. Vodeća izraelska tenisačica je uz muke u drugom setu svladala Francescu Schiavone. Poljakinja Agnieszka Radwanska probila se u drugo kolo pobjedom nad wimbledonskom finalisticom Marion Bartoli, a meč će ostati upamćen po skoro pola sata dugom četvrtom gemu trećeg seta...

Izraelka Shahar Peer pobijedila je Talijanku Francescu Schiavone sa 6:1, 7:6(6) i time izborila osminu finala protiv treće nositeljice Jelene Janković, koja je bila slobodna na startu turnira. U meču koji je početkom drugog seta izgledao kao da će krenuti jednosmjernom ulicom, Talijanka Schiavone počela je okretati stvari u svoju korist, no ipak nije uspjela do kraja.
Nakon uvjerljivo osvojenog prvog, Peer je u drugom setu imala ranu prednost od 2:0 i dvije vezane lopte za dolazak do još jednog breaka. Schiavone se izvlači iz velikih problema, radi re-break za 2:2 i kod 3:2 ima break-lopte za vodstvo od 4:2, koje, na njenu žalost, ne koristi.
Do tie-breaka obje suparnice su s dosta problema održavale svoje servise, a ušavši u tie-break Peer radi mini-break za 2:0, no Schiavone vraća izgubljeno dva poena kasnije.
Kod 6:5 Talijanka "poništava" prvu meč-loptu Peer dobrim servisom, no na 6:6 radi dvostruku pogrešku, a nakon toga Izraelka dobrim servisom završava meč u dva seta. Peer nije odigrala posebno dobro, već je strpljivo čekala greške Talijanke, koja ovog puta u međusobnom meču nije imala veće šanse. Zadnji put, lani na US Openu, Peer je slavila u tri teška seta.
Dvoboj Agnieszke Radwanske i Marion Bartoli bio je puno zanimljiviji. 18-godišnja Poljakinja, koja se ove godine istaknula eliminacijom braniteljice naslova Marije Šarapove u trećem kolu US Opena, pobijedila je Francuskinju nakon pretrpljene "kvrge" u prvom setu. Bilo je 0:6, 6:2 i 6:1.
Iako rezultatski jednosmjeran, treći set ovog dvoboja ostao je obilježen 25-minutnim četvrtim gemom s čak 15 izjednačenja i pet propuštenih break-lopti Radwanske, koja je tada mogla povesti s 4:0 u setu. Bartoli je nakon velike borbe smanjila na 3:1, gem kasnije propustila 15:40 za anuliranje breaka zaostatka, pa potpuno stala do kraja meča.
Poljakinja je pokazala više, odigrala hrabrije, s dosta izlazaka na mrežu u ključnim trenucima i u zaključku - zasluženo otišla u osminu finala, na dvoboj s drugom nositeljicom Svjetlanom Kuznjecovom.
Danas tijekom dana na glavni će teren izaći Amelie Mauresmo i Jelena Dementijeva, koje se susreću u glavnom meču utorka, a čekaju nas i dvoboji Serene Wiliams i Jelene Bovine, te Tatjane Malek i braniteljice naslova Nadje Petrove.
Petrova i Malek još nikad nisu odigrale međusobni meč, dok Wiliams i Mauresmo imaju pozitivan omjer protiv svojih suparnica: Wiliams je dosad dva puta (San Diego 2004. i Dubai '05.) pobijedila tada još mnogima nepoznatu Bovinu, a Mauresmo ima visokih 8-4 protiv Dementijeve.
Zadnji ogled Francuskinje i Ruskinje dogodio se prije dvije sezone na tvrdoj podlozi na Mastersu u LA-u, uz pobjedu Amelie u dva glatka seta. Na ovom turniru su već odigrale međusobni meč (tada još u Filderstadtu), a Mauresmo ga je također dobila u dva uvjerljiva seta.
Očekuje nas vrlo zanimljiva večer...
WTA Stuttgart, 2.10.2007., prvo kolo: Peer (Izrael) - Schiavone (Italija) 6:1, 7:6(6), A. Radwanska (Poljska) - Bartoli (Francuska) 0:6, 6:2, 6:1.

Robredo umalo na izlaznim vratima

Prvi nositelj ATP turnira u Metzu, Tommy Robredo, prošao je svoje "vatreno krštenje" protiv Nijemca Floriana Mayera nakon više od dva sata velike borbe. Pobjede su prvog dana još ostvarili i sedmi nositelj Philipp Kohlschreiber, te domaći tenisač Marc Gicquel...
Mayer definitivno ima za čime žaliti. Nakon što je uzeo prvi set sa 6:4, i u drugom je krenuo s breakom, ali Robredo je imao drugačije planove. Vratio je izgubljeni servis i izborio trinaestu igru koja je bila prava poslastica za gledatelje. Spasivši dvije meč-lopte, Španjolac je stigao do set lopte kod 10:9 koju je odmah i iskoristio. Izgubljeni set očito je poremetio Mayerovu igru koji je odmah ispustio servis, a kod 4:2 i zadnju šansu za povratak u meč.
Kohlschreiber je svoj posao protiv Agustina Callerija dovršio puno brže. Lako i efikasno sa 6:3, 6:1 za prolaz u drugo kolo. Dalje je prošao i Marc Gicquel koji je ispalio 15 aseva protiv sunarodnjaka Florenta Serre u pobjedi sa 6:4, 7:6(0).
Parovi su također bili zanimljivi. Braća Murray su sa 4:6, 7:6(2), 10:8 porazila Martina Garciju i Sebastiana Prieta, dok su Paul-Henri Mathieu i Jo-Wilfried Tsonga sa 6:7(9), 6:2, 10:8 svladali Jaroslava Levinskog i Michala Mertinaka.
ATP Metz, 1.10.2007., prvo kolo: Tommy Robredo (ESP, 1) - Florian Mayer (GER) 4:6, 7:6(9), 6:2, Philipp Kohlschreiber (GER, 7) - Agustin Calleri (ARG) 6:3, 6:1, Marc Gicquel (FRA) - Florent Serra (FRA, WC) 6:4, 7:6(0).
Prvo kolo, parovi: Murray / Murray (GBR/GBR) - Garcia / Prieto (ARG/ARG) 4:6, 7:6(2), 10:8, Mathieu / Tsonga (FRA/FRA) - Levinsky / Mertinak (CZE/SVK) 6:7(9), 6:2, 10:8.

Čilić projurio u drugo kolo

Marin Čilić uspješno je otvorio nastup na ATP turniru u Tokiju. U susretu prvog kola imao je lagan posao protiv Davis Cup reprezentativca Južne Koreje Woong-Sun Juna te pobjedom u dva seta izborio drugo kolo...
387. igrač svijeta, Woong-Sun Jun iz Južne Koreje, nije bio opasan po Marina Čilića. Iako južnokorejski reprezentativac ima iza sebe nekoliko zapaženih nastupa u Davis Cupu, Marin je odigrao pametno i konventrirano te bez ikakvih problema prošao prvu prepreku u Tokiju.
Od prvog seta Čilić je bio taj koji je dominirao ne dopustivši Junu da se razmaše. Iznenađenja su na azijskim turnejama vrlo česta, posebice jer azijski tenisači igraju na tim turnirima izrazito motivirano i bio je potreban oprez u ovom meču. Kvaliteta je ipak bila na kraju presudna, ne samo motiviranost i napaljenost.
Pobjedom nad Junom 6:2, 6:2 Čilić je izborio drugo kolo gdje će igrati s Amerikancom Michaelom Russellom. Marin se još nije sastajao s deset godina starijim Russellom koji je trenutno 77. na svijetu.
Justin Gimelstob je napokon upisao pobjedu ove godine. Posljednju pobjedu prije Tokija Gimelstob je upisao još u prvom kolu US Opena 2006. godine kada je nadigrao Olivera Maracha. U Tokiju je dočekao prekid tog jednogodišnjeg niza i sa 6:4, 7:6 prošao dalje.
Jedan od jačih parova prvog kola bio je svakako dvoboj Spadea - Delic. U susretu dvojice Amerikanaca uspješniji je bio iskusniji Spadea koji je slavio u dva neočekivano lagana seta sa 6:3, 6:1.
Satoshiju Iwabuchiju nije pomogla podrška brojnih navijača u susretu s Čehom Vanekom. Vanek je pokazao da je kvalitetniji igrač od 32-godišnjeg Japanca i s dva puta po 6:4 svladao ga.
Lagan i brz posao očekivalo se da će obaviti Robert Kendrick u susretu s Južnokorejcem Hyun-Woo Namom. No dogodilo se posve suprotno. Nam je odradio odličan meč na gornjoj granici svojih ogućnosti i Kendrick je uz previše muke prošao dalje.
Deveti nositelj Hyung-Taik Lee uspješno je odradio svoj prvi nastup eliminiravši u drugom kolu Yen-Hsun Lua. Lu je u ponedjeljak imao težak meč s Tajlanđaninom Udomchokeom i nije imao snage za značajniji otpor Leeju.
U posljednje vrijeme ne briljira Sam Querrey, a dokaz tome je došao i u Japanu. Querreya je bez većih problema eliminirao Ivan Navarro, Španjolac koji nije baš "presretan" na ovoj podlozi.
ATP Tokio, prvo kolo:
Marin Čilić (Hrvatska) - Woong-Sun Jun (Južna Koreja, Q) 6:2, 6:2, Justin Gimelstob (SAD) - Lukasz Kubot (Poljska) 6:4, 7:5, Spadea (SAD) - Delic (SAD) 6:3, 6:1, Jiri Vanek (Češka) - Satoshi Iwabuchi (Japan, WC) 6:4, 6:4, Robert Kendrick (SAD) - Hyung-Woo Nam (Južna Koreja, Q) 7:6(5), 6:7(7), 6:3, Boris Pashanski (Srbija) - Jean-Claude Scherrer (Švicarska, Q) 7:6(5), 1:6, 7:5, Dudi Sela (Izrael) - Simon Stadler (Njemačka) 6:4, 7:5, Rainer Schüttler (Njemačka) - Go Soeda (Japan, WC) 6:3, 1:6, 6:2, Benjamin Becker (Njemačka) - Takao Suzuki (Japan, WC) 7:5, 3:6, 6:4.
ATP Tokio, drugo kolo:
Hyung-Taik Lee (Južna Koreja, 9) - Yen-Hsun Lu (Tajvan) 6:1, 6:4, Ivan Navarro (Španjolska) - Sam Querrey (SAD, 13) 7:5, 6:3.
ATP Tokio, parovi, prvo kolo:
Lukasz Kubot/Wesley Moodie (Poljska/Južna Afrika) - Eric Butorac/Todd Perry (SAD/Australija, 2) 1:6, 6:3, 10:7, Teimuraz Gabašvili/Vince Spadea (Rusija/SAD) - Simone Bolelli/Sergio Roitman (Italija/Argentina) 6:1, 7:5, Andy Fisher/Jim Thomas (Australija/SAD, 4) - Scott Lipsky/David Martin (SAD/SAD) 2:6, 6:2, 10:5.

"Nije me strah Justine"

Treća na WTA ljestvici, a druga na Race listi, s bodovima samo iz ove godine, u toj "utrci" korak iza odbjegle Justine Henin; tako izgledaju osnovne brojke koje opisuju odličnu aktualnu sezonu Jelene Janković. Treća na svijetu bila je u prvom planu u susretu s novinarima na Porsche Tennis Grand Prixu u Stuttgartu.
Jelena, kako se osjećas trenutno?
"Jako sam umorna, bila sam četiri tjedna u Aziji, sada došla u Europu i jedva čekam da sezona završi, da se okonča Masters u Madridu jer ću onda imati mjesec dana odmora od tenisa. Nakon toga slijede pripreme za sezonu 2008. Odlučila sam da ću iduće godine odigrati 15-17 turnira, fokusirat ću se na najjače turnire i na OI, naravno."
Ove godine imaš već dobivenih 70 mečeva, što je najviše na Touru.
"Istina je, igram jako puno, na svakom turniru sam najmanje u četvrtfinalu, igram polufinala, finala... Kad me vide, svi od mene očekuju 'Jelena mora u finale', a put do finala je vrlo, vrlo težak."
Kada baciš pogled na ovu sezonu, kako bi je ocijenila?
"Sezona je bila izvrsna, nisam toliko očekivala, sezona na zemlji bila je bolja nego što sam zamišljala. Osvojila sam Rim, uživala na terenima Roland Garrosa, te izgubila od Justine (Henin op.p). Mada je moja najdraža podloga tvrda i to vani, tu se osjećam izvrsno, tu podlogu obožavam. No, sparing-partner mi je iz Španjolske, pa sam nekako počela voljeti i zemlju."
Nakon Pariza i osvojenog turnira na travi dosao je Wimbledon...
"E, tu sam bila jako razočarana, izgubila sam od Bartoli koja je igrala finale, tu sam, iskreno rečeno, više očekivala od sebe i svoje igre. No, zahvaljujući mješovitim parovima koje sam osvojila, nekako sam vratila izgubljenu motivaciju."
Dok si igrala parove s Jamiejem Murrayem, bilo je dosta smijeha za vrijeme meča.
"Da, Jamie je vrlo raspoložen za šalu, kad god je netko dobacio iz publike 'Jelena, I love you', odgovorio bi 'Ali ne više od mene'..."
Glavna nagrada ovog turnira je Porsche Cabrio Turbo, da li te taj auto motivira da osvojiš turnir?
"Meni glavne nagrade nisu neka motivacija, motivacija mi je dobiti meč i turnir, a nagrada kakva god da je."
Što očekuješ od Mastersa u Madridu?
"Ponosna sam što sam tamo i pokušat ću napraviti najviše što mogu. Forma mi je pala u zadnja dva mjeseca, najbolja je bila u prvoj četvrtini godine, a nakon Wimbledona, odnosno u posljednja dva mjeseca otišla je jako prema dolje. Više ne osjećam toliko dobro lopte kao prije, iako uvijek dajem sve od sebe."
Kakvi su planovi do kraja godine?
"Igrat cu Zürich i Masters, te još jedan turnir u Bangkoku."
Pošto igraš toliko puno, osjećaš li kakve bolove u tijelu?
"Osjećam ih svako jutro, neki dan me boli lijevo rame, drugi dan desna noga, ali živim s time. Sve je to dio tenisa, a ako se probudim ujutro da me ništa ne boli, pitam samu sebe: '"Je li sve u redu?'"
Koje turnire ćes još igrati iduće godine?
"Grand Slamove, te one najjače turnire i turnire iz serije Tier I."
Sportski teniski fanovi primjećuju da sa svojim servisom ne možeš baš graditi igru, da je servis jedna od bolnih točaka tvoje igre...
"Istina je, već smo trener i ja odlučili da ćemo nakon pauze od četiri tjedna početi raditi na servisu jer želim opet dobiti sigurnost koju sam imala na početku godine."
Je li te strah da će Nole (Novak Đoković) oponašati i tebe na terenu?
"Ne, dapače, voljela bih da me oponaša. Osobno, ne volim vidjeti igračice koje dolaze na teren kao da idu na groblje, više volim šalu, zezanciju, igrački vic, a to Nole ima i zato ga i volim gledati na turnirima. Čak razmišljam o tome da ja njega oponašam kako udara 30 puta lopticu u teren jer ćemo zajedno igrati na početku godine na Hopman Cupu u Perthu. (Turnir kojeg su Ivanišević i Majoli svojedobno osvojili protiv Švicarske) Već smo sve dogovorili, jako se veselim, sigurno će biti zabavno na terenu."
Da možeš birati pobjedu na Grand Slam turniru ili zlato na OI u Pekingu, što bi izabrala prvo?
"Grand Slam finale! Mada ću vrlo rado braniti boje svoje zemlje na OI."
Hoćeš li na OI igrati parove s Anom Ivanović?
"Još ne znam, nismo o tome pričale, no igrat ćemo Fed Cup iduće godine."
Je li te "strah" igrati protiv Justine Henin od koje si u svakom meču već gubila?
"Ne, naprotiv, svaki poraz me još više motivira da je pokušam dobiti jer je ona možda jedina cura na Touru koja je na najvišoj razini igrački, razini višoj nego ja, pa pokušavam dostići taj nivo igre. Puno učim iz poraza protiv nje, pokušavam svaki put odigrati još bolje nego u prethodnom susretu..."

ponedjeljak, 1. listopada 2007.

ATP: Bez promjena u prvih deset, Federer prvi

Među prvih deset tenisača svijeta nije došlo do promjena na ATP ljestvici gdje je i dalje prvi Švicarac Roger Federer a u stopu ga prati Španjolac Rafael Nadal.

Od hrvatskih tenisača i dalje je najbolje plasiran Ivan Ljubičić koji je kao i prošli tjedan 12., dok je Ivo Karlović napredovao dva mjesta i sada je 28.

1. (1) Roger Federer (Švi) 7605

2. (2) Rafael Nadal (Špa) 5385;

3. (3) Novak Đoković (Srb) 4295;

4. (4) Nikolaj Davidenko (Rus) 3255;

5. (5) Andy Roddick (SAD) 2540;

6. (6) Fernando Gonzalez (Čile) 2360;

7. (7) James Blake (SAD) 2235;

8. (8) David Ferrer (špa) 1940;

9. (9) Tommy Robredo (špa) 1920;

10. (10) Tomas Berdych (Češ) 1880;

....

12. Ivan Ljubičić (HRV) 1850

28. Ivo Karlović (HRV) 974

47. Mario Ančić (HRV) 680

106. Marin Ćilić (HRV)

161. Roko Karanušić (HRV)

(Hina)

Gledateljima užitak, najboljoj Porsche

"Nulti" dan Porsche Tennis Grand Prixa u Stuttgartu, koji će narednog tjedna zaokupiti pozornost ljubitelja tenisa u Njemačkoj, poslužio je za svečano otvaranje i izvlačenje parova glavnog ždrijeba. Susreli smo se i s jednom od glavnih zvijezda turnira.
Nakon drugog nedjeljnog meča kvalifikacija (s pobjedom Michaelle Krajicek, koja danas mora odratiti dva kvalifikacijska meča pošto je njezin susret od jučer navečer bio prebačen za danas), u nedjelju je održano svečano otvaranje turnira. Na otvaranju su bile prisutne sve igračice koju su direktno "upale" u glavni dio ždrijeba, te njihovi "pratitelji" - klubovi koji će biti uz njih tijekom turnira dokle god budu pobjeđivale.
Četiri igračice nisu bile prisutne izvlačenju ždrijeba - Justine Henin, Svjetlana Kuznjecova, te Ana Ivanović i Daniela Hantuchova (zadnje dvije su u trenutku izvlačenja ždrijeba igrale finale WTA turnira u Luksemburgu op.p).
Nakon što su prve dvije nositeljice bile izvučene (J. Henin i S. Kuznjecova), ždrijeb je odlučio da Jelena Janković bude u gornjem dijelu kostura, te Ana Čakvetadze u donjem dijelu. Nakon toga su ostale igračice bile izvučene i "ubačene" u kostur turnira.
Spomenimo i to da pobjednica turnira dobiva kao nagradu novi Porsche Cabrio i 300 bodova za WTA ljestvicu, dok se finalist mora "zadovoljiti" sumom od 49.570 dolara, te 215 bodova.
Nakon izvlačenja, Vaš dopisnik imao je priliku kratko porazgovarati s Jelenom Janković, jednom od glavnih zvijezda stuttgartskog tjedna...
Pozdrav, Jelena! Reci nam kako se osjećaš i što ima novoga?
"Osjećam se super, samo sam dosta umorna od turnira, jedva čekam da sezona završi. Danas sam doputovala prijepodne, a jučer su mi javili da moram doći do 14 sati na turnir zbog ovog izvlačenja, pa smo u subotu morali mijenjati avionsku kartu i doći dva dana ranije nego što smo planirali."
Tko je ove godine uz tebe na turniru?
"Došla sam s mamom i bratom, a moj sparing-partner će doći sutra tijekom dana... Sutra moram biti na press-konferenciji i to su me prisilili (smijeh...), moram odratiti nekoliko termina, uz tu pressicu snimiti i još neku reklamu za WTA Tour, te obaviti nekoliko intervjua, a reket nisam primila već tri dana."
Rekla si da si jako umorna od turnira...
"Umor je učinio svoje, igrala sam ove godine puno i stvarno jedva čekam da sezona završi, da se mogu pošteno odmoriti."
Janković je ovim putem pozdravila i svoje vjerne navijače, te dodala da ćemo se još vidjeti tijekom turnira, bit će prilike za nekoliko pitanja u vezi karijere, ciljeva za Masters u Madridu i općenito...

Gasquet kompletirao Surface Slam

Francuz Richard Gasquet osvojio je svoj prvi nasov sezone trijumfom na ATP turniru u Mumbaiju. Gasquet je naslovom na tvrdoj indijskoj podlozi kompletirao kolekciju titula na svim podlogama. U finalu je u dva seta slavio nad Belgijcem Olivierom Rochusom...
Naslov na tvrdoj podlozi dokazao je da je Gasquet definitivno igrač za sve terene. 40. pobjeda sezone donijela mu je naslov u Mumbaiju čije se vrijeme od sredine tjedna naglo popravilo, te nije bilo potrebno odigrati finale u ponedjeljak.
"Ovo je moj prvi naslov sezone i prvi u Indiji, tako da ću zasigurno za sobom ponijeti lijepe uspomene s ovog turnira. Uvjeti su bili teški kroz cijeli tjedan zbog velike vlažnosti, ali nisam ispustio niti jedan set u cijelom turniru, što je također veliki pothvat za mene", izjavio je zadovoljni Francuz.
Od početka pa do kraja susreta Gasquet je kontrolirao igru, te je zasluženo sa 6:3, 6:4 slavio nad Olivierom Rochusom koji je došao do svog šestog finala karijere, ali je i danas ostao na dva osvojena, u Palermu 2000. i lani u Münchenu.
Naslov u paru su osvojili treći nositelji Jarkko Nieminen i Robert Lindstedt. Oni su u finalu sa tijesnih 7:6(3), 7:6(5) porazili Rohana Bopannu i Aisama-Ul-Haq Qureshija.
ATP Mumbai, 30.9.2007., finale: Richard Gasquet (FRA, 1) - Olivier Rochus (BEL, 8) 6:3, 6:4.
Finale, parovi: Nieminen / Lindstedt (FIN/SWE, 3) - Bopanna / Qureshi (IND/PAK) 7:6(3), 7:6(5).

Tursunovu treći naslov u karijeri

Pobjednik ATP turnira u Bangkoku je Rus Dmitrij Tursunov. Tursunov je do trećeg naslova u karijeri došao finalnom pobjedom protiv Nijemca Benjamina Beckera koji će još malo pričekati na osvajanje premijernog naslova...
U susret je ušao kao favorit i tako se ponašao tijekom cijelog meča. Tursnov niti u jednom trenutku nije dao Beckeru priliku za stvaranje nekog većeg pritiska i značajnije prijetnje kako bi mogao uzeti set ili čak meč. U svim segmentima igre Nijemac je bio nadigran te je poražen s uvjerljivih 6:2, 6:1.
U prvom setu Becker je bio posve nemoćan. Osvojio je protiv servisa tek četiri poena dok je s druge strane Tursunov napravio dva breaka i ujedno kreirao čak osam prilika za oduzimanje servisa. Samo zahvaljujući dobrom servisu u kritičnim trenucima, Becker je ipak uspio uzeti barem dva gema.
Drugi set nije donio neki veliki pomak u Beckerovoj igri. Protiv servisa je ipak bio nešto opasniji, no postotak prvog servisa u tom setu mu je iznosio tek 41 posto i brzo se predao. Tursunov je slavio s lakih 6:2, 6:1 za manje od sat vremena igre.
Ovo je drugi osvojeni turnir Tursunova ove sezone. Prvi je osvojio na američkoj turneji kada je bio najbolji u Indianapolisu. Becker još nema ATP naslov, a unatoč ovako visokom porazu u finalu, može biti prezadovoljan obzirom da je na proteklih sedam turnira ispadao u prvom kolu.
ATP Bangkok, finale:
Dmitrij Tursunov (Rusija, 6) - Benjamin Becker (Njemačka) 6:2, 6:1.
ATP Bangkok, parovi, finale:
Sanchai Ratiwatana/Sonchat Ratiwatana (Tajland/Tajland, WC) - Mickael Llodra/Nicolas Mahut (Francuska/Francuska, 3) 3:6, 7:5, 10:7.

Ivanović bliže vrhu, Williams sestri

Dvije jučerašnje pobjednice na WTA turnirima, Ana Ivanović (Luksemburg) i Venus Williams (Seoul), ubilježile su pozitivan pomak među prvih deset nove ljestvice najboljih na svijetu...
Druga srpska tenisačica je uz naslov u Luksemburgu potisnula Anu Čakvetadze na šesto mjesto, dok je ona od danas peta na svijetu, poziciju ispod renkinga karijere ubilježenog sredinom kolovoza.
Venus je seoulskom titulom preskočila Nadju Petrovu i stigla na sedmo mjesto, korak ispod sestre Serene koja joj bježi 86 bodova. Obzirom na formu u drugom dijelu sezone, starija sestra uskoro bi se mogla naći i ispred mlađe.
Na vrhu i dalje čvrsto stoji Justine Henin, a slijede Svjetlana Kuznjecova, Jelena Janković i Marija Šarapova.
Uz pogled između 10. i 20. mjesta slobodno možete zijevnuti jer se tu baš ništa nije promijenilo, sve igračice zadržale su pozicije koje su imale i prošlog tjedna.
Vodeća hrvatska tenisačica i dalje je Jelena Kostanić Tošić, kojoj osmina finala Guangzhoua nije donijela pomak sa 101. mjesta. Među prvih 200 imamo i Niku Ožegović (147.), Karolinu Šprem (182.) i Ivanu Lisjak (197.).
Jedina važna novost Race ljestvice jest da je četvrtoplasirana Ana Ivanović postala sigurna za nastup na Mastersu u Madridu, no to se znalo već sredinom proteklog tjedna. Henin vodi i na ovoj listi, dok je Kostanić Tošić kao najbolja Hrvatica na 77. mjestu.
WTA ljestvica:
1. (1.) Justine Henin (Belgija) 5200 bodova
2. (2.) Svjetlana Kuznjecova (Rusija) 3609
3. (3.) Jelena Janković (Srbija) 3445
4. (4.) Marija Šarapova (Rusija) 3235
5. (6.) Ana Ivanović (Srbija) 3170
6. (5.) Ana Čakvetadze (Rusija) 2890
7. (7.) Serena Williams (SAD) 2391
8. (9.) Venus Williams (SAD) 2305
9. (8.) Nadja Petrova (Rusija) 2266
10. (10.) Daniela Hantuchova (Slovačka) 2177
11. (11.) Marion Bartoli (Francuska) 2081
12. (12.) Amelie Mauresmo (Francuska) 1995
13. (13.) Patty Schnyder (Švicarska) 1758
14. (14.) Nicole Vaidišova (Češka) 1735
15. (15.) Jelena Dementijeva (Rusija) 1707
16. (16.) Shahar Peer (Izrael) 1684
17. (17.) Dinara Safina (Rusija) 1665
18. (18.) Martina Hingis (Švicarska) 1577
19. (19.) Tatiana Golovin (Francuska) 1563
20. (20.) Agnes Szavay (Mađarska) 1363,5
...
101. (101.) Jelena Kostanić Tošić (Hrvatska) 346
...
147. (146.) Nika Ožegović (Hrvatska) 232
...
182. (180.) Karolina Šprem (Hrvatska) 171,25
...
197. (197.) Ivana Lisjak (Hrvatska) 151
...
241. (245.) Ana Vrljić (Hrvatska) 111
...
262. (255.) Ivana Abramović (Hrvatska) 95,5
...
317. (317.) Marija Abramović (Hrvatska) 71.
Race ljestvica:
1. Justine Henin (Belgija) 4675
2. Jelena Janković (Srbija) 3955
3. Svjetlana Kuznjecova (Rusija) 3246
4. Ana Ivanović (Srbija) 3122
5. Ana Čakvetadze (Rusija) 2626
6. Marija Šarapova (Rusija) 2430
7. Serena Williams (SAD) 2391
8. Venus Williams (SAD) 2305
9. Daniela Hantuchova (Slovačka) 2056
10. Marion Bartoli (Francuska) 1928
11. Nadja Petrova (Rusija) 1789
12. Dinara Safina (Rusija) 1667
13. Patty Schnyder (Švicarska) 1625
14. Shahar Peer (Izrael) 1623
15. Jelena Dementijeva (Rusija) 1517
16. Nicole Vaidišova (Rusija) 1511
17. Amelie Mauresmo (Francuska) 1476
18. Sybille Bammer (Austrija) 1435
19. Tatiana Golovin (Francuska) 1403
20. Martina Hingis (Švicarska) 1372
...
77. Jelena Kostanić Tošić (Hrvatska) 318.